Zdrowie i Ty

Czysczenie zębów u stamotologa sposobby.

Czyszczenie zębów w domu za pomocą szczoteczki, nici dentystycznych oraz płukanie specjalnymi płynami do jamy ustnej to podstawowe czynności zapewniające odpowiedni poziom higieny jamy ustnej.

Kiedy domowe sposoby nie wystarczają

Niestety, często zdarza się, że to nie wystarcza. Jednym z najczęstszych problemów, który może występować nawet w przy skrupulatnym dbaniu o zęby, jest zbieranie się osadu i kamienia nazębnego.

Osad i kamień nie tylko psują estetykę naszego uśmiechu. Stanowią też zagrożenie dla zdrowia – mogą na przykład sprzyjać rozwojowi próchnicy lub paradontozy.

Dlatego też co jakiś czas warto poddać się zabiegowi profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Skaling, piaskowanie i lakierowanie

Dwa podstawowe zabiegi oczyszczające zęby to skaling i piaskowanie. Jako uzupełnienie tych dwóch zabiegów z reguły poleca się wzmacniające szkliwo lakierowanie zębów.

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

W przypadku występowania kamienia nazębnego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu skalingu. Skaling rozbija nagromadzone złogi kamienia, najczęściej za pomocą ultradźwięków.

Więcej na temat usuwania kamienia w osobnym artykule >>>

Piaskowanie, czyli usuwanie osadu

Po usunięciu kamienia należy zająć się osadem, który lubi gromadzić się szczególnie w słabo dostępnych miejscach, takich jak np. przestrzenie międzyzębowe.

Piaskowanie wygładza zęby i usuwa powierzchniowe przebarwienia. Po piaskowaniu zęby można poddawać wszystkim zabiegom, które wymagają doskonale oczyszczonego szkliwa (wybielanie zębów, lakierowanie itd.).

Więcej na temat piaskowania w osobnym artykule >>>

Lakierowanie, czyli profilaktyka

Niektórzy dentyści po dwóch powyższych zabiegach zalecają profilaktyczne lakierowanie zębów fluorem. Lakierowanie wzmacnia zęby i uodparnia szkliwo na działanie bakterii próchniczych.

Więcej na temat lakierowania w osobnym artykule >>>

34 lat Adam Jasiński znajomość wykonywanego zawoduFizjoterapeuta: Wykształcenie zdobyte: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wspaniała znajomość rodzinnego miasta Poznań

Tutaj polecana strona

Adam Jasiński

34 lat Adam Jasiński znajomość wykonywanego zawoduFizjoterapeuta: Wykształcenie zdobyte: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Wspaniała znajomość rodzinnego miasta Poznań

Tutaj polecana strona

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *