Czysczenie zębów u stamotologa sposobby.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Czyszczenie zębów w domu za pomocą szczoteczki, nici dentystycznych oraz płukanie specjalnymi płynami do jamy ustnej to podstawowe czynności zapewniające odpowiedni poziom higieny jamy ustnej.

Kiedy domowe sposoby nie wystarczają

Niestety, często zdarza się, że to nie wystarcza. Jednym z najczęstszych problemów, który może występować nawet w przy skrupulatnym dbaniu o zęby, jest zbieranie się osadu i kamienia nazębnego.

Osad i kamień nie tylko psują estetykę naszego uśmiechu. Stanowią też zagrożenie dla zdrowia – mogą na przykład sprzyjać rozwojowi próchnicy lub paradontozy.

Dlatego też co jakiś czas warto poddać się zabiegowi profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

Skaling, piaskowanie i lakierowanie

Dwa podstawowe zabiegi oczyszczające zęby to skaling i piaskowanie. Jako uzupełnienie tych dwóch zabiegów z reguły poleca się wzmacniające szkliwo lakierowanie zębów.

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

W przypadku występowania kamienia nazębnego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu skalingu. Skaling rozbija nagromadzone złogi kamienia, najczęściej za pomocą ultradźwięków.

Więcej na temat usuwania kamienia w osobnym artykule >>>

Piaskowanie, czyli usuwanie osadu

Po usunięciu kamienia należy zająć się osadem, który lubi gromadzić się szczególnie w słabo dostępnych miejscach, takich jak np. przestrzenie międzyzębowe.

Piaskowanie wygładza zęby i usuwa powierzchniowe przebarwienia. Po piaskowaniu zęby można poddawać wszystkim zabiegom, które wymagają doskonale oczyszczonego szkliwa (wybielanie zębów, lakierowanie itd.).

Więcej na temat piaskowania w osobnym artykule >>>

Lakierowanie, czyli profilaktyka

Niektórzy dentyści po dwóch powyższych zabiegach zalecają profilaktyczne lakierowanie zębów fluorem. Lakierowanie wzmacnia zęby i uodparnia szkliwo na działanie bakterii próchniczych.

Więcej na temat lakierowania w osobnym artykule >>>

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 209 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*