Ekstrakcja czyli wyrwanie zęba.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Ekstrakcja, czyli usuwanie zęba (potocznie nazywana wyrywaniem), to niezbyt przyjemny, ale często konieczny zabieg.

Zabiegom usuwania zębów poddajemy się niechętnie z wiadomych przyczyn. Oprócz przywiązania do własnego uzębienia, dużą rolę odgrywa strach przed bólem oraz ryzyko wystąpienia ewentualnych komplikacji.

Kiedy należy wyrwać ząb,

Decyzje o ekstrakcji zęba zawsze podejmuje stomatolog na podstawie dokładnych oględzin jamy ustnej i/lub zdjęć rentgenowskich.

Wskazań do usunięcia zębów jest wiele. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju urazy (np. złamania) oraz schorzenia – najczęściej zaawansowana próchnica, której nie można już leczyć za pomocą borowania i wstawiania plomb.

Zęby wyrywa się także z powodów ortodontycznych, tzn. w walce o prawidłowy zgryz – np. kiedy rosną krzywo lub nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca.

Kolejną przesłanką dla usuwania zębów jest chęć wstawienia protezy lub implantów zębowych.

Czy wyrywanie zęba boli,

Sam zabieg ekstrakcji wykonywany jest w znieczuleniu. Pacjent nie powinien odczuwać bólu, ale z pewnością jest narażony na pewien dyskomfort.

Niedogodności w postaci bólu czy opuchlizny mogą natomiast pojawić się po zabiegu. Przy prawidłowym procesie gojenia powinny ustąpić maksymalnie po kilku dniach.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 207 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*