Jak leczyć złamane i uszkodzone zęby,

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wybite, złamane bądź ukruszone zęby to powszechny problem. W wyniku różnego rodzaju wypadków stan naszego uzębienia może znacznie ucierpieć.

Co należy robić w takich przypadkach, Wszystko zależy od skali uszkodzeń.

Ząb ukruszony

W przypadku niewielkich ukruszeń zębów bardzo często wystarcza drobna korekta kształtu zęba oraz jego zabezpieczenie przez zepsuciem (w wyniku ukruszenia szkliwa ząb jest podatny m.in. na próchnicę).

Przy większych i nieco bardziej widocznych ukruszeniach konieczne może być uzupełnienie zęba specjalnym wypełnieniem lub też wstawienie licówki, a nawet korony.

Ząb złamany

Złamane zęby to poważniejsza sprawa. Kiedy pęknięcie zęba uniemożliwia drobne zabiegi korekcyjne, stomatolog nie ma wyboru i musi podjąć trudną decyzję o dalszym leczeniu.

W najlepszym wypadku wystarcza wstawienie korony, w najgorszym należy przeprowadzić gruntowne leczenie zęba, aby uniknąć jego dalszego uszkodzenia.

Często dla pewności wykonuje się w takich wypadkach prześwietlenia zębów, aby jednoznacznie ocenić skalę uszkodzenia.

Ząb wybity

Wybite zęby często da się uratować, jeśli natychmiast po ich wybiciu pójdziemy do stomatologa. Dentyści zalecają w takich przypadkach oczyszczenie wybitego zęba wodą i umieszczenie go z powrotem w zębodole.

Przy dostatecznie szybko przeprowadzonym zabiegu możliwa jest reimplantacja wybitego zęba.

W przypadku zębów wybitych, wyrwanych jakiś czas temu, również należy podjąć leczenie stomatologiczne. Pozostawienie pustego miejsca po zębie może powodować, oprócz niedognodności przy jedzeniu i mówieniu, także dalsze komplikacje.

Zawsze warto iść do dentysty!

Po jakimkolwiek, nawet z pozoru niegroźnym wypadku z udziałem naszych zębów, powinniśmy udać się do dentysty.

Niezależnie od tego, czy konieczne będzie przeprowadzenie tylko drobnej poprawki kosmetycznejo, czy też poważniejszejszego zabiegu, będziemy mieli gwarancję uniknięcie nieprzyjemnych powikłań.

Przy odrobinie pecha może się np. zdarzyć, że w wyniku urazu uszkodzeniu ulegnie nie tylko ząb, ale jego korzeń, a nawet szczęka.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 203 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*