Skip to content

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać,

Written by

Marzena Wielgus
[Głosów: 0   Average: 0/5]

Szczoteczka do zębów to podstawowe narzędzie pomocne w walce z próchnicą i innymi chorobami nękającymi naszą jamę ustną.

Wydawać by się mogło, że tak prosty przyrząd jak szczoteczka do zębów powinien działać zawsze z taką samą skutecznością. Producenci szczoteczek w reklamach przekonują nas, że tylko wybrane modele zagwarantują nam pełną skuteczność.

Przyjrzyjmy się, ile w tym prawdy. Sprawdźmy, w jaki sposób wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów.

Szczoteczki do zebow – sprawdź ranking w Nokaut.pl

Najlepsza szczoteczka do zębów,

Zacznijmy od podstawowego stwierdzenia: nie ma czegoś takiego jak najlepsza szczoteczka. Niezależnie od tego, ile kosztuje dany model, z czego jest zrobiony i jak bardzo reklamowany.

Dlaczego, Z prostego względu – szczoteczka do zębów zawsze powinna być dobrana pod potrzeby konkretnej osoby.

Oczywiście, aby dobrać odpowiednią szczoteczkę dla siebie, będziemy pewnie musieli wypróbować kilka modeli. Żeby zbytnio nie eksperymentować na własnych zębach, warto skorzystać z paru wskazówek.

Szczoteczki miękkie, średnie i twarde

Producenci oferują szczoteczki o trzech standardowych stopniach twardości włosia. Pamiętajmy, że owa twardość to podstawowe kryterium doboru szczoteczki.

Włosie miękkie przeznaczone jest dla większości osób, a wszczególności dla tych borykających się z wrażliwymi dziąsłami. Jeśli Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania zębów, używaj tylko i wyłącznie miękkich szczoteczek.

Włosie o średniej twardości polecane w większości przypadków, stanowi kompromis pomiędzy ochroną dziąseł, a dbałością o oczyszczanie zębów.

Włosie twarde będzie odpowiednim wyborem dla osób o zdrowych, odpornych dziąsłach i zębach narażonych szczególnie na problem osadu i kamienia nazębnego.

Warto także pamiętać, że obecnie producenci oferują szczoteczki o mieszanym włosiu. Często na przykład włosie przy brzegach szczoteczki jest nieco dłuższe i bardziej miękkie, aby nie narażało dziąseł.

Szczoteczka zwykła czy elektryczna,

Wiele osób zadaje pytanie na temat skuteczności tradycyjnych szczoteczek do zębów w porówaniu ze szczoteczkami elektrycznymi.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Po pierwsze, najważniejsza i tak jest systematyczność mycia zębów, niezależnie od rodzaju używanej szczoteczki.

Po drugie, dobre szczoteczki elektryczne są co najmniej tak samo skuteczne jak szczoteczki tradycyjne używane w sposób prawidłowy (przy manualnych szczoteczkach nieco ważniejsza jest technika mycia).

Wniosek, Unikajmy tanich szczoteczek elektrycznych. Natomiast wybór między dobrą szczoteczką tradycyjną, a dobrą (i sporo droższą) szczoteczką elektryczną zależy właściwie tylko i wyłącznie od naszych upodobań.

O czym jeszcze pamiętać,

Przy zakupie nowej szczoteczki pamiętajmy także o odpowiednim doborze jej rozmiaru. Nawet jeśli od dziecka jesteśmy fanatykami Kaczora Donalda, w dorosłym wieku nie kupujmy szczoteczki z naszym idolem – będzie po prostu za mała. Z drugiej strony, nie wręczajmy zbyt wcześnie dzieciom “dorosłych” szczoteczek – zbyt duże rozmiary utrudnią dokładne szczotkowanie.

Przed pierwszym użyciem szczoteczki najlepiej sparzyć ją wrzątkiem. Unikniemy w ten sposób ryzyka wprowadzenia zanieczyszczeń lub bakterii do naszej jamy ustnej. Co jakiś czas warto ten zabieg powtórzyć. Nawet jeśli dbamy o szczoteczkę, trzymamy ją w czystym miejscu i płuczemy po każdym użyciu, będą się na niej zbierały zanieczyszczenia.

Nie stosujmy też jednej szczoteczki przez zbyt długi czas. Zwykle po około trzech miesiącach nawet najlepsze szczoteczki tracą swoje pierwotne właściwości.

Szczoteczki do zebow – sprawdź ranking w Nokaut.pl

Przeczytaj też o tym, jak prawidłowo myć zęby >>>

Previous article

Gumy do żucia czy warto żuć gumę,

Next article

Jak wyglądali dentyści w przeszłości czyli historia stomatologii.

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *