Kamień nazębny jak się go pozbyć,

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Kamień nazębny to zmora wielu pacjentów. Odkładanie się kamienia to proces naturalny, któremu powinniśmy przeciwdziałać za pomocą odpowiedniej higieny jamy ustnej.

W rzeczywistości jednak trudno w każdej sytuacji uniknąć odkładania się kamienia na zębach.

Czym jest kamień nazębny

Zanim opiszemy metody leczenia i profilaktyki, wyjaśnijmy najpierw z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Otóż, kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana, odkładająca się płytka nazębna. Powstaje m.in. z resztek jedzenia, produktów przemiany materii bakterii znajdujących się w jamie ustnej, a także z substancji obecnych w ślinie.

Czy warto usuwać kamień nazębny,

Tak! Kamień nazębny należy bezwzględnie usuwać, nie tylko ze względów estetycznych. Jest on miejscem bytowania bakterii, które mogą prowadzić do chorób zębów i dziąseł (próchnica, paradontoza).

Kamień nazębny, oprócz negatywnego wpływu na zdrowie jamy ustnej, daje też niezbyt estetyczny efekt wizualny. Szczególnie osoby palące i pijące kawe narażone są na powstawanie przebarwień związanych z kamieniem nazębnym.

Zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego

Najlepszym sposobem na walkę z kamieniem nazębnym jest odpowiednia profilaktyka. Ryzyko wystąpienia tego problemu możemy zminimalizować dzięki regularnemu szczotkowaniu zębów po każdym posiłku.

Niezwykle pomocna jest także nić dentystyczna oraz specjalne płyny do płukania jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie już występującego kamienia nazębnego jest możliwe tylko w gabinecie stomatologicznym, poprzez zabiegi skalingu (najczęściej piaskowania lub metod opartych na ultradźwiękach).

Przeczytaj więcej o usuwaniu kamienia nazębnego >>>

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 207 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*