Zęby

Kontrola u dentysty.

Odpowiednia profilaktyka to zdecydowanie najlepsza metoda w walce z próchnicą i innymi chorobami zębów oraz dziąseł.

Oczywiście, nawet przy najdokładniejszym myciu zębów, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej, nie wykluczymy całkowicie konieczności wizyty u dentysty. Jeśli już przytrafi nam się problem z zębami, najlepiej rozwiązać go tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Kontrolujmy zęby regularnie

Aby rozpocząć leczenie we wczesnym stadium, np. przy bardzo niewielkich ubytkach próchniczych, musimy po prostu regularnie sprawdzać zęby u dentysty.

W czasie wizyt kontrolnych stomatolog dokładnie oceni wszystko to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Sprawdzi czy dokucza nam próchnica, kamień nazębny, przyjrzy się dokładnie kondycji naszych dziąseł. W razie konieczności, rozpoczenie leczenie.

Profilaktyka tańsza niż leczenie

Stara prawda głosi, że zapobieganie chorobom zawsze będzie tańsze i mniej uciążliwe niż późniejsze leczenie. Tak samo jest w stomatologii. Rozległe ubytki, stany zapalne dziąseł itp. historie to nic przyjemnego. Lepiej zaradzić im jak najwcześniej.

Propagując częste wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym można pójść nawet krok dalej i powiedzieć, że od leczenia dużo lepsze jest leczenie we wczesnym stadium. Zwlekając zbyt długo działamy zawsze na swoją niekorzyść.

Jak często chodzić do dentysty,

Źródła specjalistyczne nie są zgodne co do zalecanej częstotliwości wizyt kontrolnych. Trudno zresztą o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie choćby dlatego, że w różnymi wieku i u poszczególnych osób ryzyko wystąpienia chorób zębów jest po prostu różne.

Można spokojnie przyjąć, że w zależności od naszych potrzeb powinniśmy kontrolować nasze zęby co 3-6 miesięcy.

Osoby, które tak częste odwiedzanie dentysty przyprawia o ból głowy, powinny pamiętać, że rzadsze kontrole oznaczają potem i tak dużo częstsze wizyty związane z borowaniem, leczeniem kanałowym i innymi tego typu przyjemnościami.

Warto również mieć na uwadze fakt, że wizyty kontrolne w wielu gabinetach i klinikach są darmowe, co jeszcze bardziej przemawia na ich korzyść.

58 lat Czesław Wróbel specjalista w dziedziniePsychoterapeuta:Praca na uczelni - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Zaangażowanie w życie społecze w mieście Lublin

Odkryj mój świat

Czesław Wróbel

58 lat Czesław Wróbel specjalista w dziedziniePsychoterapeuta:Praca na uczelni - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Zaangażowanie w życie społecze w mieście Lublin

Odkryj mój świat

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *