Leczenie kanałowe – czym jest i kiedy się stosuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Leczenie kanałowe to bez wątpienia hasło, na dźwięk którego wielu pacjentów ogarnia paniczny strach. Czy słusznie,

Z jednej strony leczenie kanałowe to rzeczywiście poważna sprawa – zabieg bardziej skomplikowany niż proste usuwanie próchnicy i wstawianie plomb. Z drugiej jednak strony ten rodzaj leczenia umożliwia zachowanie na długie lata zębów, które w innym wypadku należałoby prędzej czy później usunąć.

Co to jest leczenie kanałowe,

Wyjaśnijmy sobie czym jest leczenie kanałowe. Otóż jest to tak naprawdę zabieg polegający na usunięciu chorych tkanek (miazgi) z komory i kanałów zęba. Miejsce po usuniętych tkankach uzupełnia się specjalnymi materiałami wypełniającymi.

Czy jest się czego bać,

Tak naprawdę zła sława leczenia kanałowego wynika raczej z przeszłości, kiedy rzeczywiście tego rodzaju zabiegi bywały bolesne i wiązały się ze znacznym ryzykiem późniejszych komplikacji.

Obecnie dzięki rozwojowi technologii stomatologicznej oraz powszechnie stosowanym znieczuleniom miejscowym, leczenie kanałowe nie jest ani bolesne, ani specjalnie ryzykowne.

Ile trwa leczenie kanałowe,

W zależności od rodzaju zmian chorobowych, leczenie kanałowe może zakończyć się na jednej wizycie lub koniecznych będzie ich kilka.

Jeżeli mamy do czynienia z zakażeniami i tzw. „ropą” w kanałach korzeniowych, konieczne będzie stosowanie środków, które zdezynfekują kanały, a co za tym idzie przygotują je do zabiegu wypełnienia.

Odpowiednie oczyszczenie kanałów to kwestia kluczowa. Tylko przy pełnej sterylności możemy liczyć na długotrwały pozytywny efekt leczenia kanałowego.

Czy warto decydować się na leczenie kanałowe,

Pacjenci często tak naprawdę nie mają wyboru. Jeśli nie liczyć ekstrakcji całego zęba, leczenie kanałowe jest jedyną metodą gwarantującą ustanie przykrych dolegliwości wiążących się ze stanem zapalnym (bólu, obrzęków, nadwrażliwości itp.).

Z oczywistych względów wyrywanie zębów nie może być prawdziwą alternatywą dla leczenia kanałowego. Warto trzymać się zasady „ratujmy, co się da” – skoro wyleczone kanałowo zęby mogą służyć nam jeszcze przez długie lata, po co się ich pozbywać i niepotrzebnie inwestować w protezy czy implanty,

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 203 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*