Na czym polge borowanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kiedy zawiedzie profilaktyka, kiedy pomimo skrupulatnego mycia, nitkowania i płukania nie udało się zapobiec powstawaniu próchnicy, pozostaje jedna opcja – borowanie i wypełnienie ubytków.

Charakterystyczny odgłos wibrującego wiertła kojarzy się nieciekawie każdemu posiadaczowi choćby jednej plomby. Współczesne narzędzia dentystyczne oraz środki znieczulające sprawiają, że borowanie nie jest już horrorem. Mimo to, trudno byłoby chyba znaleźć osobę, która dobrowolnie i z przyjemnością poddałaby się takiemu zabiegowi.

Czym jest plomba,

Plomba to nic innego jak wypełnienie ubytku próchniczego. Przed założeniem plomby należy oczywiście usunąć wszystkie chorobowo zmienione tkanki, aby zatrzymać rozówj próchnicy.

Samo słowo „plomba” ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Aulus Cornelius Celsus, rzymski medyk jako pierwszy (a przynajmniej jeden z pierwszych) zalecał wypełnianie ubytków ołowiem (łac. plumbum).

Rodzaje plomb

Stomatologia oferuje bardzo szeroki zakres substancji używanych do wypełniania ubytków. Idealna plomba powinna być przede wszystkim wytrzymała, esttyczna oraz nieszkodliwa dla zdrowia.

Stosowane przez lata plomby z amalgamatu spełniają bez najmniejszych wątpliwości tylko pierwszy warunek. Ich walory estetyczne, ze względu na ciemny kolor, pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli chodzi o wpływ na zdrowie człowieka, zdania są podzielone – z amalgamatu uwalnia się wprawdzie szkodliwa rtęć, ale jej ilości są śladowe.

Obecnie dużo bardziej popularne są różnego rodzaju materiały kompozytowe utrwardzane światłem specjalnej lampy stomatologicznej. Niekiedy stosuje się także specjalne cementy oraz… złoto.

Ile kosztuje wstawienie plomby,

Cena wypełnienia ubytków uzależniona jest zwykle od jego wielkości oraz pracochłonności zabiegu, choć wielu gabinetach przyjmuje się stałe stawki za jedną plombę.

Szacunkowo można przyjąć, że wypełnienie jednego ubytku ze znieczuleniem kosztować może w granicach 100-150zł.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 203 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*