Zęby

Nadwrażliwośc zębów z czego wynika.

Nadwrażliwe zęby dokuczają ludziom w różnym wieku, z bardzo różnych przyczyn. Nadwrażliwość zębów objawia się nagłymi lub okresowymi atakami bólu, zwykle przy jedzeniu i piciu (potraw zimnych, słodkich, kwaśnych) lub w zetknięciu z zimnym powietrzem.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów na różnego rodzaju czynniki zwykle powodowana jest odsłonięciem korzeni zębów na skutek cofania się dziąseł. Drugi możliwy powód to uszkodzenie lub starcie szkliwa chroniącego dostęp do unerwionej części zęba.

Zarówno odsłanianie korzeni, jak i ubytki szkliwa mogą być warunkowane bardzo różnymi czynnikami. Najczęściej wymienia się niewłaściwe szczotkowanie zębów (zbyt mocne, zbyt ścieralnymi pastami, w sposób drażniący dziąsła), zgrzytanie i zaciskanie zębów, jedzenie i picie produktów osłabiających szkliwo (cola, cytrusy), niedobory witami oraz różnego rodzaju choroby dziąseł i zębów (chociażby próchnica).

Leczenie nadwrażliwości zębów

Zęby nadwrażliwe trzeba leczyć z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, ból zębów bywa naprawdę uciążliwy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjentowi.

Po drugie, nadwrażliwość jest w rzeczywistości sygnałem, że coś dzieje się nie tak z naszymi zębami. Można traktować ją jako objaw innych schorzeń.

Sposoby na nadwrażliwość zębów są bardzo różne. Należy do nich wzmacnianie zębów fluorem (lakierowanie zębów), ochrona odsłoniętych szyjek zębów, a także odpowiednia profilaktyka – unikanie silnie ścierających past do zębów, rezygnacja z wybielania zębów oraz wszelkich bodźców zaostrzających nadwrażliwość.

Przeczytaj na temat lakierowania zębów fluorem >>>

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *