Paradontoza jak zapobiegać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Paradontoza, nazywana niekiedy nieprawidłowo parodontozą, to choroba przyzębia, która prowadzi do charakterystycznego rozchwiania zębów, a w najgorszym wypadku do ich utraty.

Paradontoza to jedna z chorób zaliczanych do periodontopatii. Leczeniem parodontozy zajmuje się periodontologia.

Zadając sobie pytanie: czym jest parodontoza, często nie zdajemy sobie sprawy, jak tak naprawdę wygląda jej przebieg. Warto pamiętać, że parodontoza swój rozwój rozpoczyna na zębach, wnikając stopniowo w kieszonki dziąsłowe i przestrzenie międzyzębowe. Następnie bakterie, wywołując stany zapalne, wnikają coraz głębiej w dziąsła, ozębna, korzenie i kość.

Objawy paradontozy

Podstawowe objawy paradontozy to stany zapalne dziąseł (dziąsła stają się nabrzmiałe, czerwone, bolesne) oraz chwiejące się zęby. Chorobie towarzyszyć może nieświeży zapach z ust.

Nieleczona paradontoza prowadzi do coraz większego rozchwiania zębów, co ostatecznie kończy się ich wypadaniem.

Przyczyny powstawania paradontozy

Paradontoza wywoływana jest bezpośrednio przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ich namnażanie zwiększa się w przypadku utrzymywania niewłaściwej higieny, przy występowaniu płytki nazębnej i kamienia.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia paradontozy są m.in. nierówno rosnące zęby, choroby reumatoidalne, cukrzyca, utrzymujące się długo braki witamin.

Do grup zwiększonego ryzyka wystąpieniem paradontozy zalicza się palaczy oraz nadużywające alkohol. Prawdopodobieństwo rozwoju choroby rośnie z wiekiem. Niekiedy wskazuje się na geny jako jeden z czynników sprzyjających pojawianiu się paradontozy.

Leczenie paradontozy

Skuteczne leczenie paradontozy może zapewnić tylko i wyłącznie stomatolog. Oprócz dokładnego oczyszczenia miejsc namnażania się bakterii, należy wyleczyć wszelkie stany zapalne.

W walce z paradontozą stosuje się antybiotykoterapie oraz specjalne zabiegi, które zmniejszają zjawisko chwiania się zębów.

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym sposobem pokonania paradontozy jest odpowiednia profilaktyka. Aby uniknąć kłopotów, należy dbać o higienę jamy ustnej – szczotkować zęby miękką szczoteczką po każdym posiłku, stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Nie bez znaczenia pozostają także regularne wizyty kontrolne u dentysty. Pozwalają one wykryć paradontozę we wczesnym stadium.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 425 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*