Skip to content

Prześwietlenie zęba

Written by

Marzena Wielgus
[Głosów: 0   Average: 0/5]

Renteg zębów to jeden z podstawowych sposobów na zdiagnozowanie różnego rodzaju schorzeń wymagających interwencji stomatologa.

Prześwietlenia zębów wykonuje się obecnie znacznie częściej niż kiedyś. Być może dlatego osoby przyzwyczajone do tradycyjnych metod leczenia zębów mają czasem pewne opory i obawy przed rtg w gabinecie dentystycznym.

Czy rentgen zębów jest groźny,

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z promieniowaniem, pojawia się uzasadnione pytanie o bezpieczeństwo pacjenta. Obawy o to, czy prześwietlenia zębów są bezpieczne, pozostają jak najbardziej zrozumiałe.

Odpowiedź jest prosta: rtg zębów wiąże się z tak niewielkimi dawkami promieniowania, że trudno mówić o zagrożeniu zdrowia pacjentów, szczególnie w przypadku sporadycznego kontaktu z rentgenem.

Oczywiście, prześwietlanie zębów nie powinno należeć do codziennego rytuału, do spółki z myciem i nitkowaniem zębów, ale absolutnie nie warto bać się jego negatywnych skutków przy rozsądnym korzystaniu.

Może warto zrezygnować z prześwietleń zębów,

W żadnym wypadku! Jeśli stomatolog poleca przeprowadzenie zabiegu rentegnowskiego, oznacza to, że istnieją ku temu ważne przesłanki.

W wielu przypadkach bez zdjęć zębów po prostu nie jesteśmy w stanie zdiagnozować problemu lub skontrolować przebiegu leczenia.

Warto też pamiętać o sytuacjach, kiedy to właśnie prześwietlenie pozwala wykryć różnego rodzaju ukryte schorzenia (np. nowotwory jamy ustnej).

Previous article

Piaskowanie zębów na czym polega i czy warto je zrobić,

Next article

Gumy do żucia czy warto żuć gumę,

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *