Strach przed dentystą.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Jakoś tak to się ułożyło, że prawie każdy z nas mniej lub bardziej boi się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Boimy się dentystów z różnych powodów – stresuje nas perspektywa bólu, dyskomfortu czy choćby czekających nas niemałych wydatków.

O ile stres przed fotelem dentystycznym jest umiarkowany, nie mamy się czym przejmować. Gorzej, kiedy wpadamy w panikę i tracimy nad sobą kontrolę… wtedy naprawdę zaczynają się problemy.

Dziecko boi się dentysty

Standardowo największe problemy w poczekalniach u dentystów mają rodzice. Dzieci boją się przede wszystkim bólu związanego z borowaniem, choć tak naprawdę często sporym szokiem jest po prostu przeżycie czegoś zupełnie nowego, nieznanego.

Wiele osób wierzy, że bardzo ważna jest pierwsza wizyta u stomatologa. Swego rodzaju „pierwsze wrażenie” rzeczywiście może dość trwale ukształtować nasze podejście do zasiadania na dentystycznym fotelu. Według innej koncepcji liczy się nie tyle pierwsza jakakolwiek wizyta, ale pierwsza związana silnym bólem lub dyskomfortem.

Dlatego właśnie niezwykle ważne zadanie czeka każdego rodzica przed wizytą. Dziecko należy odpowiednio przygotować: nie straszyć, dodawać otuchy, w miarę możliwości wyjaśniać, dlaczego trzeba chodzić do dentysty.

Dorośli też drżą ze strachu

Gdyby strach przed dentystą był tylko i wyłącznie problemem dzieci, świat byłby zbyt piękny. Niestety, wciąż bardzo wielu dorosłych cierpi na stomatologiczną fobię.

Poza oczywistym skutkiem takiego stanu rzeczy, jakim jest przeżywanie przez pacjenta (a niekiedy i dentystę) prawdziwych męczarni psychicznych w czasie wizyty, mamy niestety do czynienia ze swego rodzaju błędnym kołem. Ponieważ boimy się dentysty, unikamy wizyt, co z kolei prowadzi do coraz większych problemów z zębami. W perspektywie mamy zatem coraz poważniejsze i coraz bardziej bolesne zabiegi, więc… boimy się jeszcze bardziej.

Co zrobić, żeby się nie bać,

Tak jak w przypadku każdej fobii, należy przede wszystkim stopniowo oswajać się z czynnikiem wywołującym stres. Starajmy się zatem regularnie chodzić do dentysty.

Pamiętajmy, że strach przed dentystą to nic złego i mamy do niego prawo. Wielu pacjentów odczuwa dodatkowy dyskomfort z powodu obawy, że ich fobia wyjdzie na jaw. To błąd! Najlepiej już na wejściu uprzedzić stomatologa, jak bardzo się go boimy.

Być może brzmi to nieco absurdalnie, ale w jeśli tak postąpimy, to: po pierwsze zniknie obawa przed ośmieszeniem, a po drugie dentysta będzie wiedział, że ma do czynienia ze „specjalnym” pacjentem i będzie unikał wszystkiego, co może nas dodatkowo zestresować.

Ostatnia, zupełnie oczywista, ale też zdecydowanie najlepsza rada brzmi następująco: dbajmy o zęby tak, żeby wizyty u dentysty miały charakter czysto kontrolny. Zdrowe zęby to gwarancja spokoju!

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 207 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*