Zęby

Wady zgryzu jak leczyć wady zgryzu.

Wady zgryzu, czyli najprościej rzecz ujmując nieprawidłowy układ zębów, to problem powszechny, występujący w różnym stopniu u bardzo szerokiej grupy ludzi.

Wad zgryzu nie wolno bagatelizować. Nieprawidłowy sposób wzrostu zębów lub w wieku dorosłym niekontrolowane zmiany w ich położeniu, to nie tylko defekt kosmetyczny.

Zaniedbanie leczenia wad zgryzu prowadzi do pogłębiania się nieprawidłowości, a co za tym dzie bardziej skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.

Rodzaje wad zgryzu

Pierwszy sygnał na temat ewentualnych kłopotów ze zgryzem powinien pochodzic od dentysty, w czasie wizyty kontrolnej. Późniejsze rozpoznanie i leczenie prowadzi ortodonta.

Istnieje kilka podstawowych rodzajów wad zgryzu. Z reguły u pacjentów korzystających z pomocy ortodonty mamy do czynienia z kilkoma rodzajami wad występującymi równolegle.

Przodozgryz i tyłozgryz to dwie przeciwstawne wady. Pierwsza oznacza “zachodzenie” dolnych przednich zębów na zęby górne. W przypadku drugiej zęby przednie znajdują się zbyt daleko przed zębami dolnymi.

Zgryz otwarty ma miejsce, gdy zęby górne i dolne nie stykają się, widać między nimi prześwit. Zgryz zamknięty oznacza natomiast zbyt dalekie zachodzenie (zasłanianie) zębów dolnych przez zęby górne.

Zgryz krzyżowy to nic innego jak sytuacja, w której jeden lub więcej zębów dolnych znajduje się przed zębami górnymi, a reszta zębów dolnych znajduje się prawidłowo za górnymi.

Inne wady to różnego rodzaju stłoczenia i tzw. zęby odseparowane. W ich wyniku zęby moga albo obracać się i rosnąć krzywo, albo możemy mieć do czynienia z przerwami między zębami.

Aparaty ortodontyczne

Leczenie wad zgryzu opiera się wciąż na stosowanej od lat metodzie. Współczesne aparaty ortodontyczne oczywiście znacznie różnią się od tych stosowanych kiedyś, ale zasada ich działania jest taka sama – służą po prostu do prawidłowego “nastawienia” zębów.

Różnego rodzaju wady zgryzu leczy się oczywiście różnymi aparatami. Najprostszy podział wyróżnia aparaty stałe i ruchome. Czas noszenia obu tych rodzajów uzależniony jest od tego,z jaką wadą mamy do czynienia. Przy aparatach zdejmowanych zwykle przyjmuje się, że im dłużej w ciągu doby aparat będzie na zębach, tym szybciej osiągniemy zamierzony efekt.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *