Antykoncepcja po stosunku

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Antykoncepcja postkoitalna, zwana też antykoncepcją awaryjną, antykoncepcją po stosunku, a czasem żartobliwie „planem B” – wszystkie te nazwy oznaczają możliwości, jakie mamy w chwili, kiedy inne metody zapobiegania ciąży zawiodły lub ich po prostu nie było.

Do wyboru mamy założenie wkładki wewnątrzmacicznej lub specyfiki znane jako „tabletki 72 godziny po”.  Z racji na większą popularność, łatwiejszą dostępność i szybkość organizacji – zajmiemy się tą drugą metodą.

Dla kogo?

Dla dziewczyn, które nie prowadzą regularnego życia seksualnego (w związku z czym nie stosują żadnej antykoncepcji) i zdarzyła im się chwila zapomnienia. Dla tych, którym przytrafił się „wypadek przy pracy” w postaci pękniętej lub zsuniętej prezerwatywy. Dla tych, którym wizja zabłąkanego plemnika (np. w czasie pettingu) spędza sen z powiek.

Jak działa?
Pigułki „po” składają się z levonorgestrelu – syntetycznego odpowiednika progestagenu – hormonu wydzielanego przez kobiecy organizm w drugiej części cyklu (tzw. fazie niepłodnej). Hormon ten zagęszcza śluz występujący w drogach rodnych, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Jeśli pigułkę zażyjemy w pierwszej połowie cyklu, opóźni owulację. Zmienia też strukturę błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, kiedy dojdzie do zapłodnienia

Jak się stosuje?
Zasada brzmi – im szybciej, tym lepiej. Pigułkę „po” najlepiej zażyć w ciągu 24 godz. po ryzykownym stosunku, jednak udokumentowane skuteczne działanie występuje, jeśli przyjmiemy tabletkę w ciągu 72 godzin.

Przeciwwskazania
Ideałem byłoby zasięgnięcie opinii własnego ginekologa na temat stosowania tej awaryjnej formy antykoncepcji. Jeśli nie mamy takiej możliwości (czas!), należy pamiętać, aby KONIECZNIE poinformować lekarza, który wypisuje nam receptę o problemach z układem krążenia, ewentualnych chorobach przewlekłych, niewydolności wątroby i lekach, jakie w ostatnich dniach przyjmowaliśmy. Oczywistym przeciwwskazaniem jest ciąża.

Skutki uboczne
Najczęstsze objawy po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej to: biegunka, wymioty, bóle głowy, bóle podbrzusza, ogólne osłabienie i rozbicie, obrzmienie piersi. Jednorazowe przyjęcie dużej dawki hormonów (czyli pigułki „po”) rozregulowuje gospodarkę hormonalną organizmu. Normą jest więc plamienie lub krwawienie kilka dni po zastosowaniu tabletki. Miesiączka może wystąpić wcześniej lub później w stosunku do przewidywanego terminu, choć może też pojawić się w terminie. Rozregulowane mogą być nawet trzy kolejne cykle.

Dostępne środki
Postinor Duo – skład: levonorgestrel 0,75 mg. W opakowaniu znajdują się 2 tabletki. Jeśli pierwszą przyjmiemy w ciągu godziny po stosunku, nie ma potrzeby przyjmowania drugiej. Jeśli od stosunku minęła więcej niż godzina (i nie więcej niż 72 godziny), po 12 godzinach od przyjęcia pierwszej tabletki należy przyjąć drugą.

Escapelle – skład: levonorgestrel 1,5 mg. Opakowanie zawiera tylko jedną tabletkę, którą należy przyjąć w jak najkrótszym czasie od stosunku bez zabezpieczenia.

Koszty

Cena tabletek Postinor Duo i Escapelle to 50-80 zł za opakowanie (Postinor jest zazwyczaj nieco tańszy). Oba leki wydawane są na receptę, więc w sytuacji awaryjnej dochodzi dodatkowo koszt prywatnej wizyty u lekarza – 50-150 zł. Jeśli zabezpieczamy się prezerwatywą lub mamy inne podstawy sądzić, że antykoncepcja „po” może się przydać – można przy okazji rutynowej wizyty u ginekologa poprosić o receptę na Postinor Duo lub Escapelle. W chwili, kiedy taki ratunek okaże się potrzebny, lek będzie pod ręką, co zaoszczędzi nam sporo stresu i pieniędzy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*