Skip to content

Azbest ciągle żywy

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Produkcja i wykorzystanie azbestu są zakazane w wielu krajach, ale jego rakotwórcze działanie wciąż zagraża milionom – mówiono na 11. dorocznym kongresie European Respiratory Society zakończonym we środę w Berlinie.

Azbest pod względem chemicznym jest nietypowym, bo mającym postać włóknistą minerałem, którego złoża występują głównie w Kanadzie, Rosji, Chinach, na Cyprze i w Rodezji.

Jego giętkie, odporne na działanie temperatury i chemikaliów włókna mają grubość zaledwie 0,0001 mm. Ponieważ daje się tkać i spilśniać, był przez całe lata stosowany do produkcji tkanin ognioodpornych, na przykład koców gaśniczych.

Trwałość i własności izolacyjne sprawiały, że wykonywano z azbestu klocki hamulcowe, osłony przeciwogniowe czy kurtyny w teatrach. Był również używany jako napełniacz w wyrobach z tworzyw sztucznych i do filtrowania płynów, w tym piwa i soków.

W latach 70. okazało się, że azbest jest rakotwórczy. Od tego czasu większość państw rozwiniętych zakazała produkcji i używania wyrobów z azbestu, a już zastosowane w budownictwie elementy usunięto bądź pokryto nieprzepuszczalną warstwą ochronną.

W krajach rozwijających się wciąż miliony ludzi mają styczność z azbestem. Jego globalne wydobycie nadal przekracza dwa miliony ton rocznie. Największym producentem jest Rosja (700 tys. ton), drugim z kolei – Chiny (450 tys. ton), a wydobywająca 335 tys. ton Kanada niemal wszystko eksportuje.

Wraz z zaostrzeniem norm i eliminacją azbestu z przemysłu krajów rozwiniętych, spadła liczba przypadków azbestozy płuc – zwłóknienia przypominającego występującą u górników pylicę. Azbestoza była związana z narażeniem na wysokie dawki pyłu, zawierającego włókna azbestu.

Jednak, jak alarmują specjaliści, nadal rośnie liczba przypadków spowodowanych przez azbest nowotworów – co roku wykrywa się 200 tys. przypadków raka płuc i 10 tys. atakującego opłucną międzybłoniaka. Taka tendencja ma się utrzymać mniej więcej do roku 2020 – ponieważ rak związany jest nie tyle z ilością wchłoniętego przez organizm danej osoby azbestu, co z czasem, jaki miał na swoje szkodliwe działanie. Wpływ azbestu ujawnia się nawet po 30-40 latach.

Potrzebne są szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Jednak o ile operacyjne leczenie wcześnie wykrytego raka płuca jest skuteczne w mniej więcej 70 proc. przypadków (taki jest odsetek pacjentów, którzy przeżyli co najmniej pięć lat po operacji), o tyle międzybłoniaka trudno wyleczyć.

Jak się okazuje, także zamach na World Trade Center ma związek z azbestem. Jeśli wierzyć rozpowszechnianym w Internecie informacjom, w zbudowanym na przełomie lat 60. i 70. budynku zastosowano około 100 ton azbestu. I choć później pokryto go powłoką ochronną, trudno przypuszczać, by w czasie takiej katastrofy ochrona ta miała jakieś znaczenie. Tak duża ilość azbestu może w przyszłości zaszkodzić mieszkańcom Nowego Jorku, zwłaszcza ratownikom.

W Polsce najpowszechniejszym problemem są płytki azbesto- cementowe (eternit), jeszcze niedawno powszechnie stosowany do krycia dachów na wsi. Niektóre gminy finansują wymianę eternitu na inne materiały.

Previous article

Zioła szwedzkie – magiczne rośliny?

Next article

Co to są sztuczne rzęsy

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *