Azbest ciągle żywy

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Produkcja i wykorzystanie azbestu są zakazane w wielu krajach, ale jego rakotwórcze działanie wciąż zagraża milionom – mówiono na 11. dorocznym kongresie European Respiratory Society zakończonym we środę w Berlinie.

Azbest pod względem chemicznym jest nietypowym, bo mającym postać włóknistą minerałem, którego złoża występują głównie w Kanadzie, Rosji, Chinach, na Cyprze i w Rodezji.

Jego giętkie, odporne na działanie temperatury i chemikaliów włókna mają grubość zaledwie 0,0001 mm. Ponieważ daje się tkać i spilśniać, był przez całe lata stosowany do produkcji tkanin ognioodpornych, na przykład koców gaśniczych.

Trwałość i własności izolacyjne sprawiały, że wykonywano z azbestu klocki hamulcowe, osłony przeciwogniowe czy kurtyny w teatrach. Był również używany jako napełniacz w wyrobach z tworzyw sztucznych i do filtrowania płynów, w tym piwa i soków.

W latach 70. okazało się, że azbest jest rakotwórczy. Od tego czasu większość państw rozwiniętych zakazała produkcji i używania wyrobów z azbestu, a już zastosowane w budownictwie elementy usunięto bądź pokryto nieprzepuszczalną warstwą ochronną.

W krajach rozwijających się wciąż miliony ludzi mają styczność z azbestem. Jego globalne wydobycie nadal przekracza dwa miliony ton rocznie. Największym producentem jest Rosja (700 tys. ton), drugim z kolei – Chiny (450 tys. ton), a wydobywająca 335 tys. ton Kanada niemal wszystko eksportuje.

Wraz z zaostrzeniem norm i eliminacją azbestu z przemysłu krajów rozwiniętych, spadła liczba przypadków azbestozy płuc – zwłóknienia przypominającego występującą u górników pylicę. Azbestoza była związana z narażeniem na wysokie dawki pyłu, zawierającego włókna azbestu.

Jednak, jak alarmują specjaliści, nadal rośnie liczba przypadków spowodowanych przez azbest nowotworów – co roku wykrywa się 200 tys. przypadków raka płuc i 10 tys. atakującego opłucną międzybłoniaka. Taka tendencja ma się utrzymać mniej więcej do roku 2020 – ponieważ rak związany jest nie tyle z ilością wchłoniętego przez organizm danej osoby azbestu, co z czasem, jaki miał na swoje szkodliwe działanie. Wpływ azbestu ujawnia się nawet po 30-40 latach.

Potrzebne są szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Jednak o ile operacyjne leczenie wcześnie wykrytego raka płuca jest skuteczne w mniej więcej 70 proc. przypadków (taki jest odsetek pacjentów, którzy przeżyli co najmniej pięć lat po operacji), o tyle międzybłoniaka trudno wyleczyć.

Jak się okazuje, także zamach na World Trade Center ma związek z azbestem. Jeśli wierzyć rozpowszechnianym w Internecie informacjom, w zbudowanym na przełomie lat 60. i 70. budynku zastosowano około 100 ton azbestu. I choć później pokryto go powłoką ochronną, trudno przypuszczać, by w czasie takiej katastrofy ochrona ta miała jakieś znaczenie. Tak duża ilość azbestu może w przyszłości zaszkodzić mieszkańcom Nowego Jorku, zwłaszcza ratownikom.

W Polsce najpowszechniejszym problemem są płytki azbesto- cementowe (eternit), jeszcze niedawno powszechnie stosowany do krycia dachów na wsi. Niektóre gminy finansują wymianę eternitu na inne materiały.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*