Ból piersi

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ból

Ból piersi – Ból piersi  może mieć wiele przyczyn. Najczęściej związany jest ze zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania płciowego, w trakcie cyklu miesięcznego, ciąży, w czasie karmienia piersią i w okresie menopauzy.

W okresie dojrzewania płciowego, przed menstruacją, w czasie ciąży i okresie menopauzy może pojawiać się ból piersi. Najczęściej spowodowany jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety.

Czy ból piersi jest normalnym objawem w okresie dojrzewania?

Tak, u dziewcząt w okresie dojrzewania. Może mu towarzyszyć także ból okolicy pach.

Dlaczego przed miesiączką bolą piersi i czy można jakoś ten ból zmniejszyć?

 Podczas każdego cyklu miesięcznego, na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia,  mały poziom progesteronu oraz przewaga estrogenów powodują zatrzymanie wody w organizmie, co objawia się zwiększonym napięciem, bólem i powiększeniem piersi. Po miesiączce dolegliwości ustępują na skutek utraty wody z organizmu. Zmiany te nie powinny być powodem do niepokoju.

Jeśli jednak ból jest zbyt silny można skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który zbada piersi i ewentualnie zaproponuje leczenie hormonalne.

Czy ciąży zawsze towarzyszy ból piersi?

Najczęściej tak. Ból piersi w trakcie ciąży, jak również w okresie karmienia piersią spowodowany jest powiększaniem się piersi. Jest to związane z przebudową i przygotowaniem piersi do laktacji. Występuje on częściej u młodszych kobiet. Ból ten jest objawem niepatologicznym, aczkolwiek kiedy pojawi się zaczerwienienie skóry, silne obrzmienie i natężenie bólu, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż objawy te mogą świadczyć o stanie zapalnym.

Czy po menopauzie piersi również mogą boleć?

Tak, ból piersi w okresie menopauzy związany jest ze spadkiem poziomu żeńskich hormonów płciowych oraz zachwianą równowagą hormonalną.

Czy ból  piersi oznacza obecność raka?

Ból piersi nie jest objawem raka. Większość zmian złośliwych w piersiach nie boli. Nie znaczy to, że ból piersi wyklucza jego obecność. Niekiedy obecność zmian łagodnych, takich jak torbiele czy włókniaki, może powodować bolesność piersi.

Co robić gdy bolą piersi?

W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych związanych z cyklem miesięcznym należy ograniczyć picie napojów zawierających kofeinę i teofilinę oraz spożycie tłustego mięsa. Można stosować 4 razy dziennie po 2 kapsułki oleju wiesiołka dwuletniego.

W przypadku nagłego wystąpienia bólu piersi i stwierdzenia innych zmian w piersiach np. w postaci zgrubienia czy guzka należy skonsultować się lekarzem, który zbada piersi i dodatkowo skieruje na  badania obrazowe. Jeśli jesteś kobietą w wieku rozrodczym,do 40 r.ż. badaniem pierwszego rzutu będzie badanie USG. Jeśli jesteś po 40 r.ż. lub w okresie menopauzy, pierwszym badaniem powinna być mammografia, a następnie USG. Badania te pozwalają na stwierdzenie ewentualnych zmian patologicznych. Pamiętaj, iż niekiedy jedno z tych badań nie jest w stanie uwidocznić istnienia nieprawidłowości i guzów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*