Piękno, Zdrowie, Zdrowie i Ty

Borelioza

Borelioza

03.05.2006 @ 15:03 (txt: mgw)

O tej chorobie niemal każdy z nas słyszał. Nic dziwnego, od wiosny aż do późnej jesieni straszy się kleszczami i przenoszonymi przez nich chorobami: boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu. Znacznie częściej występuje ta pierwsza choroba, która nie jest niebezpieczna, pod warunkiem, że zostanie rozpoznana dostatecznie szybko i właściwie leczona. Jeśli zbagatelizujemy objawy, mogą czekać nas przykre komplikacje.

Co to jest borelioza?

By mówić o boreliozie, zgodnie z definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z roku 1995, musimy być po pierwsze narażeni na kontakt z kleszczami, a po drugie muszą pojawić się co najmniej jedne z charakterystycznych objawów dotyczących: skóry, układu nerwowego, kostno-mięśniowego i krążenia.

Boreliozę wywołuje bakteria Gram(-) Borrelia burgdorferi, która jest przenoszona na człowieka i zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes ricinus. Ponadto w Europie choroba ta może być wywoływana także przez dwa inne gatunki bakterii: B.garinii oraz B.afzelii. Przeniesienie zakażenia na człowieka następuje przez ślinę lub wymiociny kleszcza, podczas jego wnikania w skórę i wymaga minimum 24 godzinnego kontaktu z kleszczem. Im dłużej kleszcz pozostaje w zakresie tkanek miękkich człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia. W trzeciej dobie kontaktu osiąga ono wartość niemal stuprocentową. Zarażeniu sprzyja nieumiejętne pozbywania się kleszcza ze skóry.

Kiedy można zachorować na boreliozę?

Na boreliozę możemy zachorować od marca do listopada, przy czym szczyt zachorowań przypada na miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień, natomiast późne objawy choroby mogą wystąpić przez cały rok.

Gdzie występuje borelioza?

Europa Środkowa jest uznawana za teren endemiczny boreliozy, ponadto występuje ona także w Europie Wschodniej i Północnej, Ameryce Północnej oraz w Australii.

Objawy

Wyróżniamy dwie postacie boreliozy:

  • wczesną, którą dzielimy na stadium pierwsze – zakażenie ograniczone oraz stadium drugie – zakażenie rozsiane
  • późną o charakterze zakażenia przewlekłego

Czas, jaki upływa od momentu ukłucia przez kleszcza do chwili wystąpienia pierwszych objawów boreliozy może wahać się od 3 dni do nawet 4-6 tygodni.

Diagnostyka

W diagnostyce boreliozy, oprócz wywiadu i obrazu klinicznego bardzo ważną rolę odgrywają badania serologiczne. W pobranej od pacjenta próbce krwi określa się miano przeciwciał w klasie IgM przeciwko antygenom bakterii Boreliozy. Dodatni wynik badania jest wskazaniem do rozpoczęcia terapii przy pomocy antybiotyku.

Jak leczyć boreliozę?

W leczeniu boreliozy stosuje się długotrwałą antybiotykoterapię zwykle w pierwszym okresie choroby: doksycyklinę w dawce 100 mg 2xdziennie przez minimum trzy tygodnie, a w drugim okresie np.: ceftriakson podawany dożylnie przez okres 3-4 tygodni.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *