⚡ Nasze opisy są oparte o lata naszych ⚡ doświadczeń i przede wszystkim o fachową literaturę.⚡

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Choroby genetyczne to portal informacyjny. Poznaj z nami najbardziej powszechne jednostki chorobowe, szanse wyleczenia, rodzaje diagnozy i najczęstrze symptomy tych trudnych przypadłości.

Daltonizm – to choroba, którą w 1794 roku na własnym przykładzie opisał i opublikował angielski chemik John Dalton. Schorzenie nazywane daltonizmem polega na nierozpoznawaniu kolorów, głównie czerwonego i zielonego. Przeważnie choroba ta jest efektem wady wrodzonej, uwarunkowanej genetycznie oraz dziedziczonej recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X – co skutkuje częstszym jej występowaniem u mężczyzn. Lekarze twierdzą, że choroba jaką jest właśnie daltonizm może być efektem skutków ubocznych zażywanych leków lub wynikać z uszkodzenia dróg wzrokowych, począwszy od siatkówki aż po korę mózgu.

John Dalton

John Dalton

Jak wcześniej wspomniano „daltonizm” to termin pochodzący od nazwiska angielskiego fizyka i chemika Johna Daltona. J. Dalton urodził się w Anglii w wiosce Cumberland w roku 1766. Ojciec chemika był tam tkaczem i nosił imię Josef. Nauczycielem młodego Daltona był John Fletcher – ojciec i zarazem wykładowca w szkole dla kwakierów*. Po odejściu Fletchera na emeryturę Dalton objął jego miejsce i już w roku 1793 został skierowany do New College w Manchester po to, aby wykładał tam matematykę i filozofię naturalną. Osiem lat później Dalton zasłynął wprowadzając cztery reguły opisujące prawo ciśnień cząstkowych gazów oraz stosunków wielokrotnych. Dodatkowo absorbowały go badania nad rozszerzalnością gazów oraz zależności między ciepłem a energią oraz stałością związków chemicznych. Chemik, co więcej, jako pierwszy zestawił skalę mas atomowych.

W pewnym momencie życia John Dalton zauważył, że w przeciwieństwie do innych ludzi, jego oko inaczej odbiera kolory, przykładowo obiekty czerwone dostrzegał jako zielone. Kwestia ta na tyle zainteresowała naukowca, że w roku 1794 wygłosił szczegółowy wykład na temat tego, jak jego oko interpretuje niektóre z kolorów. Dalton wkrótce po tym zaczął zasięgać porad otaczających go lekarzy, jednak i oni nie potrafili w żaden sposób wyjaśnić zagadki błędnej percepcji kolorów fizyka. Stanowisko Daltona w tej sprawie było jednoznaczne – uważał, że aby dojść do prawdy należy dokładnie zbadać gałki oczne i zlecił swojemu osobistemu lekarzowi, aby ten po jego śmierci wykonał badanie na gałkach samego Daltona. Po wykonanym badaniu lekarz stwierdził, że gałki naukowca niczym szczególnym nie różnią się od oczu zdrowego człowieka i dopiero w roku 1994 Londyński Instytut Okulistyczny wykorzystując do badań metody analizy DNA powtórzył badanie i okazało się, że siatkówka w oczach Daltona nie zawiera jednego z trzech fotopigmentów – w tym tego, który determinuje widzenie barwy czerwonej.

Przed swoją śmiercią, jeszcze w roku 1844, Dalton i jego brat wspólnie opisali niepoprawną percepcje kolorów i błędne widzenie (głównie kolorów czerwonego i zielonego), uznając że jest to schorzenie. Wszystko to jeszcze Dalton zawarł w swoim pierwszym artykule pt. „Niezwykłe prawa wpływające na widzenie kolorów i obserwację”. Poznaj razem z nami tę niesamowitą chorobę.

*kwakier – (ang. Quaker od quake ‘drżeć’) religiozn. członek protestanckiej sekty religijnej Society of Friends (Towarzystwo Przyjaciół), która została założona w poł. XVIII w., charakteryzująca się m.in. odrzuceniem dogmatów, hierarchii kościelnej, rytuałów na rzecz objawienia wewnętrznego, które jest dla nich źródłem wiary; dążą do równości uzyskiwanej na wielu płaszczyznach, nie mają kościołów i są pacyfistami; ob. większość wyznawców żyje w USA.

About Joanna Woźniak
51 lat Joanna Woźniak znajomość wykonywanego zawoduTechnik Ortopeda: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Praca dla lokalnej społeczności w mieście Szczecin

Tutaj polecana strona

51 lat Joanna Woźniak znajomość wykonywanego zawoduTechnik Ortopeda: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Praca dla lokalnej społeczności w mieście Szczecin

Tutaj polecana strona

Joanna Woźniak

51 lat Joanna Woźniak znajomość wykonywanego zawoduTechnik Ortopeda: Wykształcenie zdobyte: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Praca dla lokalnej społeczności w mieście Szczecin

Tutaj polecana strona

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *