Czym jest łojotok?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Łojotok polega na nadmiernym wydzielaniu łoju przez gruczoły łojowe. Sprawia, że  włosy szybko się przetłuszczają, natomiast skóra staje się błyszcząca i nabiera żółtawego kolorytu. Dotyczy on owłosionej skóry głowy oraz tej gładkiej w okolicy czoła nosa i między łopatkami.  W tym momencie istnieje większe prawdopodobieństwo na pojawienie się łupieżu łojotokowego bądź łojotokowego zapalenia skóry.

Skłonność do łojotoku zależy od genetyki i hormonów płciowych. Progesteron oraz androgeny mają wpływ negatywny, natomiast estrogen wpływa korzystnie. Kiedy znajdujemy się w okresie pokwitania, przekwitania lub mamy do czynienia z silnymi zaburzeniami hormonalnymi bądź z dużą przemianą materii łojotok może nam się nasilić.

Ilość wydzielanego łoju zależy głównie od witamin oraz hormonów. Ściślej mówiąc duży wpływ mają androgeny, witaminy A, E, B2 i C. Zapobiegają one nadmiernemu wydzielaniu się łoju.

Jak leczyć łojotok?

witaminami  i ziołami

leczenie hormonalne

miejscowo lekami i specjalnymi preparatami

spacery i gimnastyka na świeżym powietrzu, higieniczny tryb życia (relax, niepalenie papierosów itp)

pomaga dieta – powinno się spożywać  duże ilości białka, witamin i soli mineralnych, ograniczać tłuszcze i cukry oraz unikać ostrych przypraw, używek, słodyczy

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 203 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*