Zdrowie

Czym jest łojotok?

Łojotok polega na nadmiernym wydzielaniu łoju przez gruczoły łojowe. Sprawia, że  włosy szybko się przetłuszczają, natomiast skóra staje się błyszcząca i nabiera żółtawego kolorytu. Dotyczy on owłosionej skóry głowy oraz tej gładkiej w okolicy czoła nosa i między łopatkami.  W tym momencie istnieje większe prawdopodobieństwo na pojawienie się łupieżu łojotokowego bądź łojotokowego zapalenia skóry.

Skłonność do łojotoku zależy od genetyki i hormonów płciowych. Progesteron oraz androgeny mają wpływ negatywny, natomiast estrogen wpływa korzystnie. Kiedy znajdujemy się w okresie pokwitania, przekwitania lub mamy do czynienia z silnymi zaburzeniami hormonalnymi bądź z dużą przemianą materii łojotok może nam się nasilić.

Ilość wydzielanego łoju zależy głównie od witamin oraz hormonów. Ściślej mówiąc duży wpływ mają androgeny, witaminy A, E, B2 i C. Zapobiegają one nadmiernemu wydzielaniu się łoju.

Jak leczyć łojotok?

witaminami  i ziołami

leczenie hormonalne

miejscowo lekami i specjalnymi preparatami

spacery i gimnastyka na świeżym powietrzu, higieniczny tryb życia (relax, niepalenie papierosów itp)

pomaga dieta – powinno się spożywać  duże ilości białka, witamin i soli mineralnych, ograniczać tłuszcze i cukry oraz unikać ostrych przypraw, używek, słodyczy

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *