Domowa apteczka |

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Domowa apteczka

24.09.2005 @ 18:06 (mur)

W każdym domu powinna znajdować się apteczka zawierająca najpotrzebniejsze leki, maści, środki opatrunkowe oraz inne rzeczy, które pomogą nam w nagłej sytuacji. Jakim dobrodziejstwem jest dobrze wyposażona apteczka, dobrze wie ktoś, kto w nocy szukał otwartej apteki, by kupić lek przeciwbólowy na bolący ząb czy środki rozkurczowe.

Klika rad, jak stworzyć dobrze wyposażoną domową apteczkę

 1. W tworzeniu apteczki nie może być chaosu, zrób listę rzeczy, którą chcesz w niej umieścić.
 2. Znajdź odpowiednie miejsce dla twojej apteczki, czyli takie, które jest: suche, ciemne, niedostępne dla dzieci, najlepiej zamykane na klucz. Pamiętaj jednak, że część leków należy przechowywać w lodówce. Należy wygospodarować dla nich takie miejsce, by nie miały kontaktu z produktami spożywczymi.
 3. Trzymaj tylko te leki, o których wiesz, w jaki sposób działają. Zniszcz leki przeterminowane, uszkodzone i bez opakowania.
 4. Trzymaj minimalną ilość leków, by się nie przeterminowały. Leki, których już nie potrzebujesz, możesz oddać do aptek rozdających leki za darmo ubogim. We Wrocławiu są dwa tego typu miejsca. (pokaż)
 5. Oprócz podstawowych preparatów, dostępnych bez recepty, warto mieć również specjalistyczne leki przepisane przez lekarza, na choroby, na które cierpią domownicy.
 6. Przynajmniej raz na 2-3 miesiące rób przegląd tego, co masz w domowej apteczce.

Przykładowa apteczka

 1. Środki opatrunkowe – 3 opakowania gazików o różnych rozmiarach, 2 bandaże gazowe o różnej wielkości, 1 bandaż elastyczny, gotowy zestaw wodoodpornych plastrów o różnych rozmiarach, 1 plaster w kółku, 1-3 agrafki.
 2. Termometr – najlepiej klasyczny rtęciowy, ewentualnie droższy elektroniczny, odradzamy termometry paskowe przykładane do czoła.
 3. Ciśnieniomierz – najlepiej zwykły mankietowy z prostymi słuchawkami, ewentualnie elektroniczny na ramię.
 4. Rękawice lateksowe.
 5. Pęseta i nożyczki najlepiej o zaokrąglonych końcówkach.
 6. Środki dezynfekcyjne: woda utleniona, rivanol, spirytus salicylowy i sól fizjologiczna do przemywania oczu lub nosa u dziecka.
 7. Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne: w tabletkach, maści, a gdy są w domu dzieci również w syropie.
 8. Altacet na okłady przy stłuczeniach i obrzękach.
 9. Środki na ból gardła: dezynfekują jamę ustną i gardło, do ssania.
 10. Środki na katar: w kropelkach, aerozolu lub tabletkach.
 11. Leki na przeziębienie: zmniejszając objawy przeziębienia, wzmagające odporność, wykrztuśne, przeciwkaszlowe i rozgrzewające.
 12. Środki na zaparcia oraz na biegunki.
 13. Środki przeciwwrzodowe.
 14. Środki rozkurczowe.
 15. Ziołowe środki uspakajające i nasenne.
 16. Leki przeciwalergiczne.
 17. Preparaty roślinne: rumianek, mięta, szałwia oraz siemię lniane.
Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 203 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*