Guzki krwawnicze

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Znana wszystkim nazwa hemoroidy oznacza guzki krwawnicze w okolicach odbytu, których powiększenie definiowane jest jako żylaki odbytu. Guzki krwawnicze dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Guzki zlokalizowanie wewnątrz są poduszkowatymi uwypukleniami, utworzonymi przez sploty żylne i tkankę łączną. Guzki te są obecne od urodzenia i wspomagają inne mechanizmy w zamykaniu kanału odbytu. O hemoroidach i chorobie hemoroidalnej mówimy dopiero wówczas, gdy dojdzie do przemieszczenia i powiększenia guzków, którym zazwyczaj zaczynają towarzyszyć nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo ważne w trafnej diagnozie tego schorzenia jest rzetelnie przeprowadzony wywiad lekarski.

Hemoroidy objawy

Hemoroidy rozpoczynają się niemal niedostrzegalnie, by z czasem przerodzić się w naprawdę uciążliwe schorzenie. Wczesnym objawem jest krwawienie jasnoczerwoną krwią, która bywa często obserwowana jako domieszka w stolcu. Ten z pozoru niegroźny objaw, może z czasem doprowadzić do niedokrwistości, jeśli proces będzie przeciągał się w czasie. Ponadto krwawienie z odbytu i krew w stolcu jest objawem bezwarunkowo wymagającym różnicowania z poważniejszymi chorobami jelit. Inne objawy choroby hemoroidalnej to świąd odbytu (nie zawsze musi się pojawiać!), uczucie niepełnego wypróżnienia, nawet tuż po oddaniu stolca oraz ból w okolicy odbytu.

Jak leczyć hemoroidy?

Jeśli lekarz wykluczył wszystkie inne schorzenia jelit mogące dawać podobne do hemoroidów objawy, rozpoczyna się właściwe leczenie choroby hemoroidalnej. Na rynku dostępne sa preparaty występujące na ogół w dwóch postaciach: maści na hemoroidy lub czopków. Doustnie można przyjmować też preparaty uszczelniające ściany naczyń krwionośnych, na przykład zawierające pochodzącą z kasztanowca escynę. Maść na hemoroidy oraz czopki zawierają najczęściej substancje przeciwzapalne jak hydrokortyzon, miejscowo znieczulające i zmniejszające świąd jak lidokaina czy benzokaina i  ściągające- bizmut, cynk, balsam peruwiański. Preparaty uzupełnione są wyciągami roślinnymi z kory kasztanowca, liści oczaru wirginijskiego, kłącza ruszczyka kolczystego czy kwiatów nagietka. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu maści na hemoroidy zawierającej hydrokortyzon- jest to steryd, którego nie można stosować dłużej niż 2 tygodnie, aby nie dopuścić do zaniku błony śluzowej odbytu.

Hemoroidy w ciąży

Szczególną sytuacją są hemoroidy u kobiet w ciąży i okresie karmienia. Sytuacja ta zdarza się często, ponieważ uciskająca macica, a następnie ogromne ciśnienie, jakie występuje w miednicy mniejszej podczas porodu jest czynnikiem, który bardzo łatwo może doprowadzić do powiększenia się i przemieszczenia guzków krwawniczych stale obecnych w odbycie. Leczenie kobiet cierpiących na hemoroidy w ciąży jest trudne ze względu na przeciwwskazania do stosowania wielu preparatów tradycyjnie zalecanych. Najlepiej, by kobieta ciężarna nie stosowała na własną rękę żadnych leków i maści, również tych dostępnych w aptece bez recepty, a porozmawiała o problemie z ginekologiem prowadzącym ciążę. W okresie laktacji kobiety mogą już na własną rękę stosować nasiadówki ziołowe (nie gorące!) ze ściągających, osuszających ziół, na przykład rumianku czy kory dębu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*