Łysienie u dzieci

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Zdawać by się mogło, że łysienie to tylko problem dorosłych. Wiadomo, że głównym czynnikiem powodującym wypadanie włosów jest „szalejący testosteron”, który jest zjawiskiem występującym u dojrzałych ludzi, głównie mężczyzn. Ale i nasze dzieci narażone mogą być na problem związany z włosami. Co prawda w okolicy czwartego miesiąca życia, dzieci tracą włosy (związane jest to z późniejszą synchronizacją ich wzrostu) i tym przejmować się nie powinniśmy, jednak może wystąpić łysienie plackowate i z tym problemem trzeba już sobie jakoś radzić.

Jednak ten typ łysienia to nie jedyny problem z włosami, jaki może wystąpić u naszego malucha. W momencie kiedy pojawiają się powikłania związane z niedorozwojem wrodzonym skóry, może u naszego dziecka wystąpić łysienie bliznowaciejące. Niestety często powiązany jest on z innymi schorzeniami, które mogą wystąpić. Najczęściej są to wady kończyn, okolic usznych, czy całego tułowia. Problem ten łączony jest z niepełnym rozwojem jeszcze w fazie wewnątrzmacicznej. Tu jedynym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą i leczenie zazwyczaj jest długotrwałe i związane głównie z innymi schorzeniami, które przy takim wypadaniu włosów się pojawiły. Wystąpić może również tak zwane łysienie trójkątne. To też wrodzona dysfunkcja włosów. Ujawnia się ona bądź w późnym okresie dzieciństwa, albo we wczesnej fazie dojrzewania. Charakteryzuje się pozbawieniem włosów w kształcie trójkątnym, albo okrągłym. I tu też radziłbym konsultację ze specjalistą. Łysienie ograniczone niebliznowaciejące pojawia się zazwyczaj w przypadku urazu okołoporodowego. Miejsca bez włosów, zazwyczaj mają charakter okrężny lub pasmowaty. Spowodowane mogą być uciskiem, bądź złą pracą naczyń krwionośnych. Jednak ten problem jest stosunkowo łatwy do wyleczenia.

Łysienie plackowate z kolei, to chyba najczęstszy problem, ale za to zazwyczaj ustępujący sam. Miejsca bez włosów występują tutaj w postaci okrągłej. Natomiast istnieje kilka rodzajów tego typu łysienia. Może być klasyczne – rozlane, ale także wężykowate ( okolice potylicy), całkowite (utrata włosów na całej skórze) i uogólnione ( włosy wypadają na całej głowie). Nie istnieje co prawda jedna skuteczna metoda na pobycie się łysienia plackowatego. Stosuje się różne terapie. I raczej jest są one ukierunkowane na pobudzanie mieszków włosowych, niż na likwidację samej choroby. Często chorzy stosują naturalne metody, takie jak akupunktura, leczenie ciepłem, przyjmowanie dawek cynku. Prawda jest taka, że każdy sposób może być dobry. Tym bardziej, że specjaliści wciąż do końca nie wiedzą jakie proces pojawiania się tej choroby, również u dzieci.

Bez wątpienia, inaczej niż u dorosłych, w przypadku łysienia naszych pociech, należy kategorycznie zgłosić się do specjalisty. On to jest odpowiedzialny za rozpoznanie schorzenia i ewentualne mu przeciwdziałanie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*