Zdrowie i Ty

Obgryzanie paznokci przez dzieci

Obgryzanie paznokci ma różne przyczyny. Najczęściej jest następstwem stresującej sytuacji, jaka wtargnęła w spokojne do tej pory życie dziecka. Warto zatem jak najszybciej mądrze zareagować na ten problem.

Przyczyny obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci, podobnie jak zgrzytanie zębami, ssanie palca, może pojawić się już około piątego roku życia. Dotyka dzieci, które przeżywają jakiś problem, kłopot, stres. W ten sposób próbują rozładować napięcie. Problem ten dotyczy często lęku wywołanego pójściem do przedszkola, zmianą miejsca zamieszkania, problemami w rodzinie, odejściem bliskiej osoby, pierwszymi kłopotami w szkole. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, dlatego należy bacznie przyjrzeć się temu, jak wygląda sytuacja w rodzinie, relacje w przedszkolu i poczucie bezpieczeństwa naszej pociechy. Przeoczenie problemu spotęguje go i utwierdzi dziecko w przekonaniu, że nie zauważamy jego potrzeb.

Obgryzanie paznokci może być spowodowane nieśmiałością i wrażliwością dziecka. Często zajęcie to towarzyszy dziecku podczas oglądania telewizji. Sprawdzić należy wówczas, czy to, co dziecko ogląda, nie wywołuje w nim zbyt dużych emocji. W wielu przypadkach wystarczy to, że usiądziemy obok niego i oglądając będziemy tłumaczyć mu nowe sytuacje.

Problem ten najczęściej mija z wiekiem, ale może wpłynąć na zdrowie. Ze względu na higienę, obgryzanie paznokci zwiększa ryzyko zarażenia się owsikami. Dodatkowo może wpłynąć na wadę zgryzu oraz na zdeformowanie kształtu paznokci.

Jak pomóc?

Obgryzanie paznokci często wywołane jest stresującą dziecko sytuacją. Warto dlatego poświęcić dziecku więcej czasu, by dowiedzieć się, co się dzieje. W ten sposób jesteśmy w stanie pomóc dziecku i utwierdzić je, że jego dobro jest dla nas bardzo ważne.
Zajęcie dziecka czymś, co lubi robić (np. malowanie, wspólne bawienie się) z pewnością odwróci jego uwagę i przyczyni się do tego, że zapomni o tym brzydkim nawyku.
Pomocne mogą okazać się również zabawki antystresowe. Takimi są wszystkie te, które zajmą ręce dziecka, a więc gniotki, miękkie piłki do ugniatania i odbijania. Polecane jest także lepienie z plasteliny oraz ciastoliny.
Unikanie obgryzania paznokci nie zakończy się od razu, dlatego powinniśmy konsekwentnie przypominać dziecku o tym, by ich nie wkładało do buzi, lecz nie strofujmy, kiedy zauważymy, że to robi. Dziecko będzie się dodatkowo stresowało, a przecież tego musimy unikać.
W aptekach znajdują się również specjalne płyny zwalczające obgryzanie paznokci. Mają one gorzki smak, który nie zachęca do wkładania rąk do buzi.
Krótkie paznokcie sprawiają, że dziecko nie ma czego obgryźć. Warto zatem przycinać je stosunkowo krótko.

Pomoc rodziców w takiej sytuacji sprawia, że dziecko skuteczniej pozbędzie się tego brzydkiego i niehigienicznego nawyku. Dodatkowo utwierdzi się w przekonaniu, że zauważamy jego problemy i może na nas liczyć. Kto wie, może dzięki temu z kolejnym problemem zwróci się już do nas. Jako rodzice musimy jednak mieć szeroko otwarte oczy, bowiem nasze dziecko uczy się dopiero rozwiązywania problemów, których w jego życiu jeszcze niestety sporo…

43 lat Henryk Bąk wykonuje zawódLogopeda:Praca na uczelni - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku dało wiele inspiracji Poznań

Odkryj mój świat

Henryk Bąk

43 lat Henryk Bąk wykonuje zawódLogopeda:Praca na uczelni - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku dało wiele inspiracji Poznań

Odkryj mój świat

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *