Obrzęk piersi

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Obrzęk

Obrzęk piersi

Obrzęk (lub powiększenie) obu piersi związany jest ze zmianami hormonalnymi i występuje cyklicznie przed miesiączką lub w okolicy jajeczkowania (owulacji).

Obrzęk piersi związany jest ze zmianami hormonalnymi i występuje cyklicznie przed miesiączką lub przed owulacją. Obrzęk jednej piersi spowodowany jest różną wrażliwością receptorów na estrogeny i różną ich dystrybucją.

Dlaczego pojawia się obrzęk jednej piersi?

Obrzęk spowodowany jest najczęściej różną wrażliwością receptorów na estrogeny. Bardzo rzadko przyczyną może być stan zapalny sutka. W takim przypadku obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie skóry piersi, zwiększone ucieplenie i bolesność oraz powiększenie węzłów chłonnych pachowych. Najczęściej zapalenie piersi występuje u kobiet karmiących, w pierwszych tygodniach karmienia piersią. Wywoływane jest one przez gronkowca złocistego.

Czy można jakoś leczyć zapalenie połogowe sutka?

Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki hamujące laktację oraz zleci antybiotykoterapię. Poza tym  można stosować miejscowo okłady zmniejszające obrzęk.

Czy są jakieś inne przyczyny obrzęku piersi?

Inną przyczyną obrzęku piersi są powikłania zapalne na tle zmian mastopatycznych. Dotyczą one kobiet w wieku ok. 30 r.ż. oraz między 50- 60 r.ż. U młodszych kobiet występuje ono jako tzw. okołoprzewodowe zapalenie piersi. Główne objawy to oprócz obrzęku: bolesność piersi , wciągnięcie brodawki, wyciek z brodawki, guz zapalny lub ropień wyczuwalny pod otoczką, a także obecność przetoki ropnej. Stosuje się antybiotykoterapię.

Czy obrzęk piersi może być spowodowany rakiem?

Rak zapalny sutka daje objawy w postaci powiększenia piersi, zaczerwienienia skóry, występowania tzw. skórki pomarańczowej oraz powiększenia węzłów chłonnych pachowych. W piersi nie wyczuwa się żadnych zgrubień i guzków, w związku z tym bardzo często pacjentki bagatelizują problem.

Co należy zrobić w przypadku stwierdzenia obrzęku jednej piersi?

Należy umówić się na wizytę do lekarza specjalisty, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku podejrzenia raka zapalnego można wykonać badanie USG piersi i dołów pachowych. Badanie mammograficzne najczęściej nie wykaże żadnych zmian patologicznych. W przypadku potwierdzenia obecności raka zapalnego stosuje się odpowiednią chemioterapię.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 209 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*