Zdrowie i Ty

Prezerwatywy

Prezerwatywa jest obecnie jedynym powszechnie stosowanym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Znana była już w starożytnym Rzymie. Przez tak długi okres była systematycznie udoskonalana, aby osiągnąć obecna skuteczność. Wybór prezerwatyw na rynku jest przeogromny i każdy znajdzie najlepszą dla siebie. Skuteczność tej metody jest stosunkowo wysoka. Jej wskaźnik zawodności wynosi około 4-13 ciąż na 100 par stosujących tą metodę w ciągu roku. Wskaźnik ten jest niższy (bliżej 4 niż 13) w przypadku stosowania prezerwatyw ze środkiem plemnikobójczym.

Kupując prezerwatywy trzeba koniecznie zwracać uwagę na ich “okres ważności” po tym czasie lateks z którego jest ona wykonana może być bardziej podatny na uszkodzenia. A tak na prawdę to aby być pewnym trzeba po prostu kupować prezerwatywy sprawdzonych firm, które gwarantują najwyższą jakość swoich wyrobów w dobrych sklepach czy aptekach zapewniających dobre przechowywanie prezerwatyw. Kupiona gdzieś w małym kiosku, źle przechowywana prezerwatywa może po prostu zawieść.

Czy prezerwatywę należy sprawdzać przed użyciem? 

Absolutnie nie powinno sprawdzać prezerwatywy przed “użyciem”. Nadmuchanie, czy co gorsza nalanie do niej wody powoduje uszkodzenia lateksu i może spowodować wypłukanie substancji plemnikobójczych i nawilżających.

Co robić gdy prezerwatywa “zawiedzie”?

Jeżeli partnerka także stosuje jakąś metodę antykoncepcji to nie ma żadnego problemu. Natomiast jeżeli prezerwatywa była jedynym środkiem to partnerka powinna od razu zastosować krem dopochwowy lub zażyć pigułkę po stosunku.

Odpowiednikiem prezerwatyw są kapturki naszyjkowe i krążki dopochwowe. Kapturki naszyjkowe są metodą mniej pewną, natomiast krążki dopochwowe swą skutecznością są porównywalne z prezerwatywą. Wielkość krążka czy błony jest ustalana przez ginekologa, który uczy także techniki ich zakładania. W celu zapewnienia optymalnej ochrony środki mechaniczne powinny być stosowane wraz z kremami lub globulkami antykoncepcyjnymi.Prezerwatywy

CHEMICZNE ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE

Chemiczne środki antykoncepcyjne stanowią uzupełnienie metod “mechanicznych”. Zwykle są stosowane jednocześnie. Ich działanie polega na zbijaniu śluzu szyjkowego w gęstą papkę stanowiącą zaporę dla plemników, a jednocześnie upośledzają ruchomość plemników.

W skład preparatów najczęściej wchodzi nanoxinol-9. W zależności od formy preparatu ich czas działania jest różnie długi. Globulki (np. “Kolpotex oval” należy zakładać na 10-15 minut przed stosunkiem a ich czas działania wynosi około 1 godziny. Natomiast kremy (np. “Delfen”) działają zwykle dłużej (nawet do 6 godzin). Pewną niedogodnością jest konieczność zakładania nowej pigułki lub porcji kremu przed każdym następnym stosunkiem. Środki te są skuteczne tylko w czasie jednego zbliżenia.

Wadą tych preparatów jest powodowanie uczucia pieczenia w pochwie czy też obfite pienienie się (jest ono spowodowane celowym dodawaniem środków powodujących pienienie w celu zwiększenia skuteczności środka). Nie należy ich stosować jeżeli jeden z partnerów jest uczulony na zawarty środek plemnikobójczy.

47 lat Aneta Jakubowska pracuje jakoOptyk Okularowy:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Poznań

Miejsce dla Ciebie

Aneta Jakubowska

47 lat Aneta Jakubowska pracuje jakoOptyk Okularowy:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wiedza i doświadczenie zawodowe zdobyte Poznań

Miejsce dla Ciebie

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *