Zdrowie i Ty

Skutki alkoholizmu

Alkoholizm może doprowadzić do śmierci. Nie słyszy się często o śmierci z powodu alkoholizmu- częściej w aktach zgonu możemy zobaczyć skutki choroby- na przykład marskość wątroby. Należy pamiętać, że alkoholizm to ciężka choroba i nie leczona jest bardzo groźna. Skutki uzależnienia są różne dla innych osób- każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol. Dlatego też istnieją osoby, które piją praktycznie cały czas a nie odczuwają tak dużych skutków. Alkohol wywołuje ogromną liczbę nieprawidłowości zdrowotnych w ludzkim organizmie. Poniższy opis to tylko wierzchołek góry lodowej skutków alkoholizmu.

Zwiększone spożycie alkoholu może spowodować problemy ze wzrokiem. Uszkodzona zostaje najczęściej część nerwu wzrokowego. Do tego dochodzą zmiany w układzie nerwowym- mięsnie tracą siłę, są osłabione, maleją. Co do mózgu także następuje jego degeneracja. To właśnie zmiany w ośrodkowym układzie nerowym powodują drgawki abstynencyjne. Wynikiem spożywania zwiększonej ilości alkoholu są braki witamin i minerałów. Mogą się one objawiać jako porażenia podniebienia, krtani, gardła a także problemami z układem trawiennym.

Do częstych skutków nadmiernego picia są stany zapalne jamy ustnej, przełyku, krtani, żołądka, dwunastnicy. Dodatkowo zaburzona jest perystaltyka jelit z występującymi nadżerkami i krwawieniami.

Alkohol powoduje zapalenie trzustki wytrącając i zagęszczając substancje białkowe, które zatykają kanaliki trzustkowe. Wątroba reaguje na nadmiar alkoholu poprzez zwiększenie ilości tłuszczu w komórkach(stłuszczenie), zapalenie, zwłóknienie a w końcu marskość. W ostatnim stanie wątroba jest bezwartościowa- zamiast normalnej tkanki występuje tkanka łączna, która utrudnia przepływ krwi. Objawami marskości jest spadek masy ciała, ogólne osłabienie, obrzęki w obszarze brzucha, żółtaczka.

Nadmierne spożycie źle wpływa na serce i układ krążenia. Powoduje nadciśnienie,  stłuszczenie i powiększenie serca. Co więcej, w parze z alkoholizmem idzie nieprawiłowe funkcjonowanie układu hormonalnego. Prowadzi ono do u mężczyzn do powiększenia gruczołów piersiowych, osłabienia zarostu; u kobiet jest to zanik jajników, pojawienie się „męskiego” głosu oraz zarostu w postaci wąsów. Następstwem jest zaburzenie potencji i miesiączkowania a w końcowej fazie nawet bezpłodność.

Następnym skutkiem są psychozy, depresje. Psychozy ukazują się pod postacią majaczenia- występuje u kilku procent uzależnionych po zaprzestaniu picia. Majaczenie objawia się dezorientacją w czasie i przestrzeni; dochodzą do tego omamy wzrokowe, słuchowe i fizyczne.

Alkoholizm jest w Polsce główną przyczyną rozwodów. Dodatkowo, z przeprowadzonych badań wynika, że rodziny w której istnieje probem alkoholizmu żyją w niedostatku, w skrajnych przypadkch nawet w nędzy. Brak wsparcia psychicznego u dzieci powoduje zły ich rozwój. Dodatkowym problemem są częste znęcania fizyczne, które prowadzą do zagrożenia zdrowia i życia członków rodziny. Dzieci są największą ofiarą alkoholizmu.

22 lat Danuta Piotrowska specjalista w dziedzinieRatownik Medyczny:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Warszawski Uniwersytet Medyczny Praca dla lokalnej społeczności w mieście Białystok

Znajdziesz ciekawe informacje

Danuta Piotrowska

22 lat Danuta Piotrowska specjalista w dziedzinieRatownik Medyczny:Kontakty i wiedza teoretyczna z - Warszawski Uniwersytet Medyczny Praca dla lokalnej społeczności w mieście Białystok

Znajdziesz ciekawe informacje

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *