Uwaga na oparzenia!

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Uwaga na oparzenia!

13.11.2005 @ 00:12 (mna)

oparzenia1 Uwaga na oparzenia!

Trudno przewidzieć zachowania małego dziecka. Trzeba mieć naprawdę oczy dookoła głowy, by zapobiec wszelkim nieszczęściom, które ruchliwe dziecko może na siebie ściągnąć. Do najpoważniejszych i niestety najczęstszych wypadków z udziałem dzieci należą oparzenia. Łatwiej im zapobiegać, niż później leczyć.

Co to jest oparzenie?

Oparzeniem nazywamy uszkodzenie powłok ciała, skóry, tkanki podskórnej lub błon śluzowych spowodowane zadziałaniem czynnika o wysokiej temperaturze, które równocześnie wywołuje reakcję całego organizmu. Oparzenia stanowią poważny problem kliniczny i społeczny i są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w wieku dziecięcym. U dzieci najczęściej zdarzają się oparzenia: wrzątkiem, gorącą herbatą, kawą, zupą, mlekiem lub po bezpośrednim kontakcie z gorącym przedmiotem: grzejnikiem, grzałką czy żelazkiem. Rzadziej występują oparzenia środkami chemicznymi, gazami, energią elektryczną czy cieplną.

Rany oparzeniowe lokalizują się najczęściej na:

  • tułowiu, na przedniej powierzchni klatki piersiowej i brzucha,
  • kończynach,
  • pośladkach i w okolicach krocza, miejsce to jest szczególnie wrażliwe na ból i jego oparzenie może powodować wstrząs,
  • szyi, twarzy i głowie – oparzenia tych okolic są niebezpieczne ze względu na bliskie sąsiedztwo jamy ustnej i dróg oddechowych. Narażenie tych organów na gorąco może upośledzić oddychanie.

Podział oparzeń

W pierwszym stopniu oparzenia pojawia się zaczerwienienie i niewielki obrzęk, zaś głównym objawem jest ból oraz pieczenie. Przyczyną ich jest najczęściej zbyt długie przebywanie na słońcu (oparzenie słoneczne) lub krótkotrwały kontakt z gorącym płynem. Proces gojenia w tym stopniu powinien przebiegać bez powikłań i nie pozostawia blizn.

W drugim stopniu oparzenia na skórze pojawiają się pęcherze i zaczerwienie, jest ono głębsze niż w I stopniu. Trzeci stopień oparzenia charakteryzuje się głębokimi zmianami, skóra ma twardą powierzchnię o brunatnym, brązowym lub bladożółtym zabarwieniu i jest martwa. Podczas dotyku dziecko nie odczuwa zazwyczaj bólu, gdyż receptory bólowe ulegają zniszczeniu. Czwarty stopień oparzenia: zniszczeniu ulegają: skóra, ścięgna, kości i inne struktury; zazwyczaj spowodowane wysoką energią cieplną.

Reakcja organizmu na oparzenie

Należy pamiętać o tym, że oparzenie to nie tylko rana czy zmiana skórna, ale to także reakcja całego organizmu na działające ciepło, tzw. choroba oparzeniowa. Im młodsze dziecko, im większa oparzona powierzchnia, tym choroba oparzeniowa ma cięższy przebieg i może doprowadzić do niewydolności wielu narządów wewnętrznych. Przez uszkodzoną skórę tracona jest masywnie woda. Dziecko, w porównaniu z osobą dorosłą, ma większą powierzchnię skóry w stosunku do ciężaru ciała i to powoduje, że straty wody są bardzo duże.

Ta utrata płynu, a także wielu substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu powoduje:

  • uogólnione niedotlenienie
  • zaburzenia w pracy wielu narządów i układów, m.in. serca i układu krążenia, układu oddechowego, nerek, przewodu pokarmowego.

Leczenie oparzeń

Pamiętaj, gdy Twoje dziecko ulegnie oparzeniu, zgłoś się do lekarza, który oceni rozległość rany, a także ustali dalsze postępowanie lecznicze. Leczenie oparzeń jest zależne od rozległości i głębokości ran, od stanu ogólnego dziecka, od miejsca oparzenia i od źródła ciepła.

Stosowane może być leczenie zachowawcze tzn. farmakologiczne, ale także leczenie chirurgiczne – opracowanie chirurgiczne rany oparzeniowej. Częstymi powikłaniami po oparzeniach są blizny przerośnięte lub przykurcze ograniczające ruchomość w stawach wymagające zabiegów plastycznych lub rekonstrukcyjnych.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 209 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*