Zapalenie nerek – objawy i leczenie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zapalenie nerek to stan w którym doszło do przewlekłego zapalenia lub uszkodzenia nerek. Może być ono spowodowane zakażeniem, uszkodzeniem naczyń lub procesem zwyradniającym narządu. Zapalenie nerek może w konsekwencji doprowadzić do ich niewydolności. Zapalenie może przybierać dwie postaci. Odmiedniczkowe zapalenie nerek wynika z ostrego lub przewlekłego zakażenia bakteryjnego. Jego objawy to między innymi gorączka z dreszczami, parcie na mocz i ból podczas jego oddawania. Zapalenie kłębuszków nerwowych powstają przez uszkodzenie nefronów. Są to struktury, które są odpowiedzialne za oczyszczanie krwi z metabolitów oraz przesączanie moczu. W tym wypadku sam mocz może przybierać barwę bursztynową lub rdzawą. Wynika to z zawartości w nim krwi i białka. Przewlekle zapalenie nefronów rozwija się w sposób powolny, objawy pojawiają się dopiero w jego zaawansowanym stadium. Są to bóle głowy, zaburzenia wzroku, bóle i ogólny obrzęk ciała, głównie twarzy wywołany zatrzymaniem się płynów w organizmie.

Badania diagnostyczne i leczenie zapalenia nerek

Na chorobę nerek wskazuje zawartość w moczu białka oraz krwi. Jednak by wykryć konkretną przyczynę nieprawidłowości konieczne jest wykonanie dodatkowych testów. Należą do nich badanie krwi i moczu, wykonanie zdjęć rentgenowskich, w niektórych przypadkach również tomografia komputerowa ultrasonografia, urografia dożylna. Niekiedy wykonuje się również biopsję nerek. W leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek zazwyczaj stosuje się kilkutygodniową terapię antybiotykową. W przypadku zapalenia kłębuszków nerkowych antybiotyki są o tyle skuteczne o ile doprowadziło do niego zakażenie. W razie wystąpienia takiej konieczności można okresowo stosować dializę aż stan chorego nie ulegnie poprawie i nerki nie zaczną na powrót normalnie funkcjonować. Diuretyki powodują usuwanie z organizmu nadmiaru płynów. Zdarza się, że zapalenie nerek doprowadza do ich niewydolności. Wtedy konieczne jest stosowanie długotrwałych dializ. Można również podawać erytropoetynę. Jest to hormon zwiększający produkcje czerwonych krwinek – zapobiega to towarzyszącej niewydolności nerek niedokrwistości.

Inne metody leczenia zapalenia nerek

Zapalenie nerek wymaga stałego nadzoru lekarskiego. Podjęcie jakiegokolwiek leczenia alternatywnego czy radykalnej zmiany diety koniecznie musi zostać uzgodniona z lekarzem prowadzącym. Przy stosowaniu ziołolecznictwa wykorzystuje się rośliny działające moczopędnie. Należą do nich między innymi skrzyp, liście brzozy, czerwona kukurydza czy znamiona kukurydzy. Bardzo skuteczne są również preparaty medycyny chińskiej i tybetańskiej, na przykład Shilintong. Dietetyk kliniczny może również opracować specjalną dietę. Zmniejsza ona wytwarzanie zbędnych produktów przemiany materii, redukuje również ilość wydalanych płynów. Ważne jest również ograniczenie spożycia fosforu, potasu i sodu. Zamiast tego choremu podaje się większe ilości wapnia, kwasu foliowego, witamin C oraz B6. Chory powinien również unikać przyjmowania nieprzepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych, szczególnie szkodliwy jest paracetamol i jego łączenie z kwasem acetylosalicylowym. Mogą one prowadzić do nasilenia zapalenia nerek.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*